SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Drugie dziecko, czyli jak poradzić sobie z większą ilością dzieci
54.jpg

O ile kwestie finansowe można przekalkulować, to z reakcją pierwszego dziecka i własnymi siłami może być trochę ciężej. Jeżeli zdecydowaliście się na drugie dziecko, to aby uspokoić swoje obawy, można działać od razu i przygotować całą rodzinę na kolejną zmianę w Waszym życiu.

Starsze dziecko

Pojawienie się malucha to bardzo dobra lekcja empatii, którą powinniście kierować w stronę starszego dziecka. Wspólnie spróbujcie wyobrazić sobie co może ono odczuwać. Bardzo ważne jest, aby starsze rodzeństwo nie odczuło straty w związku z przyjściem na świat kolejnego dziecka. Dlatego przede wszystkim podzielcie się wspólnie dobrą informacją, wyjaśniajcie zmiany w Twoim ciele i w domu, tak by dziecko czuło się bezpiecznie. Pamiętajcie, że reakcja na nowinę o rodzeństwie bywa różna – inaczej zareaguje mniejsze, a inaczej większe dziecko, które chodzi już do szkoły. Warto dać dziecku czas na oswojenie się z informacją. Nie oczekujcie od niego konkretnej odpowiedzi.

Gdy pojawi się maleństwo, nie zapominajcie o korzystaniu z pomocy w opiece nad nim. Starajcie się dzielić uwagę tak, aby starsze dziecko nie odczuwało zbyt dużej różnicy. Szczególnie, gdy na przy kład dzieciaki zaczynają płakać naraz. Dobrym pomysłem będzie wtedy zapytanie najpierw starszaka o to, czego potrzebuje lub po prostu pokazanie, że widzicie, że coś się dzieje. Starajcie się także nie traktować starszego dziecka jako to duże. Czasami różnica między dziećmi jest naprawdę mała, więc nie ma potrzeby na siłę przyspieszać jego dojrzewania.

Dla starszaka nie wszystko musi także kręcić się wokół drugiego dziecka, dlatego fajnie jak rozmowy z nim będą dotyczyć spraw, które go interesują, a nie tylko relacji z maleństwem. Nie róbcie nic na siłę i nie zmuszajcie dziecka do interakcji z maleństwem lub większego zainteresowania. To wszystko wymaga czasu – jeżeli macie rodzeństwo, powinniście dobrze wiedzieć ile lat taka relacja może się budować. Nie warto chyba także tak bardzo skupiać się na tym, aby starszak nie był zazdrosny o mniejsze dziecko. Nawet jeśli nie będzie tego widać, to uczucie może gdzieś w środku powoli się rodzić. Jest to bardzo naturalna reakcja i chyba zamiast ją na siłę zwalczać, lepiej ją zaakceptować i zrozumieć. I przede wszystkim dać starszemu dziecku wsparcie.

Wy

Dwoje małych dzieci to spora zmiana, jednak nie musi ona oznaczać podwójnego bałaganu, dwa razy krótszego snu i dwa razy większych obowiązków. Gdy pojawia się drugie dziecko, warto przede wszystkim wykazać się elastycznością, ale także, i chyba przede wszystkim współpracą. Słuchajcie się nawzajem, rozmawiajcie i wymieniajcie obowiązkami. To wzajemna pomoc pozwoli Wam ogarnąć powstały chaos lub nawet do niego nie dopuścić. Tak jak jednak w przypadku pomocy poszkodowanemu w trakcie wypadku, również tutaj, przed jakąkolwiek pomocą udzieloną drugiej osobie, powinniście najpierw zadbać o siebie. Pamiętajcie o swoich podstawowych potrzebach – szczególnie w trakcie ciąży. Jeżeli czegoś Wam potrzeba, mówcie o tym jasno i głośno. Nie chodzi o to, aby jak w przypadku niemowlęcia, domyślać się o co chodzi. Komunikacja ważna jest również w przypadku zmian w opiece. Obserwujcie dzieci i pozwólcie, aby każde z nich mogło spędzać tyle samo czasu z mamą, jak i tatą. Działajcie jako zespół i pilnujcie, aby dzieci miały takie same szanse na czas z Wami.

Wybaczajcie sobie także błędy. I nie tylko sobie nawzajem, ale również sobie w głębi. Być może źle poczuje się Wasz partner, a może to jedno z dzieci będzie odczuwało dyskomfort. Każdy z nas popełnia błędy i najważniejsze jest, aby je sobie wybaczać oraz się z nich uczyć. Gdy rodzi się drugie dziecko jest więcej osób do opieki oraz uwagi. W chwilach wkraczania w nową sytuację ciężko być idealnym. Zresztą możemy się założyć, że dzieci wolą prawdziwych i naturalnych rodziców, niż tych idealnych :)

Emocje

W przypadku pojawienia się drugiego dziecka, pojawiają się w nas również różne emocje. Część z nas zastanawia się jakim cudem pokocha równie mocno drugie dziecko. Dla niektórych urodzenie kolejnego malucha to moment, w którym inaczej patrzy na starsze dziecko. Czasami pojawia się z tego powodu bardziej szorstkie traktowanie. Oczywiście nie jest to reguła! Jest to jednak naturalna reakcja, która być może okrutna, ale jest wynikiem nowej sytuacji. Dlatego jeszcze raz apelujemy, abyście sobie wybaczały. Obserwujcie siebie, Wasze zachowanie oraz to, jak czują się dzieci. Traktujcie tę zmianę jako początek nowej przygody, którą rozpoczynacie po prostu w większym składzie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl