SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Głośno i codziennie -czytaj swojemu dziecku!
38.jpg

Czemu czytanie jest takie ważne? Ponieważ jest to chwila pełna magi – chwila, która zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka i pomaga w rozwoju psychicznym, intelektualnym i społecznym. Rozbudzając fantazje i wyobraźnie dziecka, razem wskakujecie w świat, gdzie wszystko jest możliwe. Podczas wspólnego siedzenia na kanapie czy leżenia w łóżku możecie bowiem przenieść się w odległe krainy i przeżyć niesamowitą przygodę. A te niesamowite przygody równocześnie są częścią jednej z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.

Poza tym drogie mamy, jak uciążliwe jest czytanie? ;) Wystarczy tylko książka, wygodna pozycja i voila! I choć czasami możemy opadać z sił wieczorem, to nigdy niewiadomo czy czytana historia nie wchłonie nawet nas!

Ale dobrze, przejdźmy do konkretów. Jakie są korzyści z głośnego czytania dziecku?

  1. Przede wzystkim regularne czytanie sprawia, że dziecko czuje się ważne i kochane. Między nami a pociechą buduje się bardzo silna więź, której podwaliny są w takich drobnostkach jak poświęcony czas, przytulenie, bliskość. Tych emocji i więzi nie da dziecko komputer czy telewizja – pamiętajmy o tym!
  2. Kolejną zaletą jest budowanie poczucia własnej wartości, które jest możliwe dzięki uwadze, którą poświęcamy dziecku.
  3. Z innej strony – czytanie to oczywiście także korzyści językowe i umysłowe. Dziecko słyszy i oswaja wiele słów, wzbogadzając tym sposobem swój wewnętrzny słownik. Czytanie uczy także prowadzania rozmów, pomaga oswoić publiczne wypowiadanie się w jasny sposób.
  4. Dzięki regularnemu czytaniu dzieci uczą się myślenia, rozwijają wyobraźnie, ćwiczą koncentrację oraz pamięć. Wszystko to podczas zabawy i czasu, który nie kojarzy się z nudną nauką!
  5. Dobór odpowiednich bajek sprawia także, że dzieci uczą się odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość moralną i zdobywają cenne życiowe lekcje. Często też przy okazji wiąże się to z rozwojem poczucia humoru :)
  6. Zalet można by wymieniać jeszcze i jeszcze, ale w obecnych czasach jedną z ważniejszych jest jeszcze fakt, że codzienne czytanie na głos zapobiega uzależnieniu od mediów, telefonów i komputerów, a także chroni przed kwestionowalnymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej.

Jeżeli wiecie już, że czytać chcecie, ale nie wiecie kiedy zacząć, to dobrą informacją jest fakt, że przygodę z czytaniem można rozpocząć gdy maleństwo jest jeszcze w brzuszku. Wspólne czytanie z partnerem możecie zacząć spokojnie już w 5 lub 6 miesiącu ciązy. Podczas czytania bardzo ważne jest, aby kłaść akcent na emocje – dlatego zmieniajcie i modulujcie ton głosu, skupcie się na rytmie i głośności. Jest to bardzo istotne, ponieważ dziecko w łonie mamy nie rozróżnia jeszcze sensu wypowiedzi ani znaczenia słów.

A więc mamy – co będziecie dzisiaj czytać dzieciom? ;) Pamiętajcie też, że czytanie jest również czynnością nie wymagającą dużych funduszy. Szczególnie jeśli korzystacie z bibliotek! Fajnym pomysłem jest także stworzenie grupy książkowych wymian z innymi mamami – jest to super rozwiązanie na ograniczenie zakupów, a przy okazji okazja do wymiany doświadczeń i pogaduch!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl