SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Higiena intymna w ciąży
96.jpg

Higiena intymna jest bardzo ważnym aspektem w życiu kobiety. Odpowiednia pielęgnacja pozwala pozbyć się dyskomfortu, a także zapobiega stanom zapalnym, czy infekcjom. Staje się to dla nas tym bardziej istotne, gdy przychodzi magiczny dzień – dowiadujemy się, że jesteśmy w ciąży. Od tego momentu powinnyśmy zdopingować się do dokładniejszego dbania o siebie. Wzmożona czujność pomoże nam ograniczyć możliwość zakażenia, tym samym dbając nie tylko o nasze dobro, ale także zdrowie dziecka.

Strefy intymne są bardzo unerwione i ukrwione. Warto pamiętać, że jest to bardzo wrażliwa część ciała – wszelkie zaburzenia mają wpływ na nasze samopoczucie, a często również na inne narządy (zarówno rodne, jak i np. układ moczowy). Zdarza się, że nawet niewielkie stany zapalne mogą przerodzić się w poważną infekcję, która niestety może spowodować komplikacje. Pamiętajmy, że zdrowa pochwa ma odczyn kwasowy, co pozwala zachować równowagę mikroflory bakteryjnej. Podczas ciąży, za sprawą hormonów (szczególnie estrogenu i progesteronu), odczyn zmienia się na zasadowy, co sprzyja rozwojowi zakażeń.

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

Przede wszystkim porozmawiajmy ze swoim ginekologiem. Nie wstydźmy się pytać! Obserwujmy swoje ciało, zwracajmy uwagę na objawy w miejscach intymnych. Wszelkie niepokojące zmiany, jak np. zaczerwienienie, tkliwość narządów płciowych, świąd należy zgłaszać jak najszybciej swojemu lekarzowi. Także zmieniona wydzielina może być sygnałem infekcji – zwracajmy więc uwagę na jej wygląd oraz zapach. Szczególną uważność powinnyśmy mieć tuż przed porodem, ponieważ to właśnie podczas porodu dziecko otrzymuje bakterie mamy, dlatego nie powinno być wśród nich tych, które mogłyby zagrozić maleństwu.

Dbanie o higienę w ciąży to przede wszystkim dobra profilaktyka, która zmniejszy ryzyko niepożądanych problemów.

Podstawową czynnością jest przemywanie okolic intymnych bieżącą wodą. Najlepiej robić to dwa razy dziennie – ważne, aby też nie przesadzać, ponieważ pochwa oczyszcza się sama. Podmywanie ma jedynie wspomagać. Zbyt częste mycie może doprowadzić do wyjałowienia flory bakteryjnej, która utrzymuje strefę intymną w zdrowiu. Jeżeli chcecie używać płynu do higieny intymnej, wybierzcie ten, który jest przeznaczony dla kobiet w ciąży. Nie wskazane są kąpiele w wannie – oczywiście nie znaczy to, że w ogóle nie możemy kąpać się w ten sposób (w końcu to wspaniały sposób na relaks!), jednak najlepiej aby długie przesiadywanie w wodzie nie stało się naszą codziennością. Ważne także, aby woda, w której się kąpiemy nie była zbyt gorąca – najlepiej aby jej temperatura była w wysokości temperatury ciała (37 stopni).

Do wycierania miejsc intymnych najlepiej używajmy osobnego ręcznika, który często będziemy suszyć i prać, aby nie tworzyć środowiska sprzyjającego patogenom. Możemy także korzystać z jednorazowych ręczników papierowych.

Kolejną bardzo ważną radą jest noszenie przewiewnego ubrania. Wybierajmy odzież, która będzie oddychała razem z nami. Obcisłe modele nie tylko będą uciskały nasze ciało, ale także mogą spowodować nadmierną wilgotność oraz wytwarzanie ciepła w strefach intymnych. Wybierajmy więc sukienki, spódnice oraz spodnie ciążowe z odpowiednich materiałów. 

Razem z dbaniem o odzież, powinnyśmy uważnie dobierać swoją bieliznę. Najlepsze w tym przypadku będą bawełniane majtki (lub z innego, naturalnego i oddychającego materiału), które nie będą uciskać naszych stref intymnych. Pamiętajmy także, aby bieliznę zmieniać! Częstotliwość zmieniania zależy od indywidualnych kwestii – warto robić to, gdy majtki będą wilgotne. Niekiedy mamy rozważają korzystanie z wkładek higienicznych. Gdy zdecydujemy się na takie wsparcie, pamiętajmy wybrać nie perfumowane, z bawełnianą powłoką. Wkładki należy bardzo często zmieniać ( po każdym skorzystaniu z toalety).

Sytuacjami, które mogą wywołać zakażenia, jest korzystanie z publicznych toalet, wizyta na basenie, czy stosunek z partnerem. Podczas pobytu w toalecie w centrum handlowym lub restauracji bądźmy uważne – najlepiej unikać bezpośredniego kontaktu z deską klozetową, korzystając z nakładek na toaletę lub własnych chusteczek. Jeżeli chodzi o basen oraz stosunek w trakcie w ciąży, dobrym rozwiązaniem będzie rozmowa z ginekologiem, który odpowiednio doradzi, znając naszą sytuację. Basen często sam w sam sobie nie stanowi problemu, jednak podczas wizyty na pływalni nie powinnyśmy korzystać z sauny i jacuzzi, ze względu na bardzo wysoką temperaturę. Jeżeli mamy domowe jacuzzi i możemy regulować temperaturę wody, możemy czasem pozwolić sobie na chwilę relaksu i wytchnienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl