SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Historia karmienia piersią
8.jpg

Historia karmienia piersią wydaje się sprawą oczywistą. Jej początki datuje się na czas, kiedy powstały organizmy, które karmiły swoje potomstwo za pomocą własnego mleka. Zresztą słowo “mamma”, tak bliskie między innymi naszej “mamie”, w języku łacińskim oznaczało “pierś”. Karmienie piersią towarzyszy nam od początku istnienia człowieka, jednak podejście do tej czynności kształtowało się wraz z obowiązującymi w danej epoce teoriami naukowymi, warunkami życia, a nawet można mówić o “modzie” na karmienie lub niekarmienie piersią.

Karmienie piersią w czasach starożytnych i w średniowieczu

Zanim w ludzkich gospodarstwach pojawiły się udomowione zwierzęta dające mleko, karmienie piersią było jedyną możliwością utrzymania dziecka przy życiu. W czasach prehistorycznych albo mamy przystawiały dzieci do piersi, albo dziecko umierało. Kiedy jednak ludzie zaczęli budować wioski i wyznaczać poletka do uprawy roli i hodowli zwierząt, próbowali też sztucznie karmić dzieci.

Już w starożytności niemowlęta otrzymywały krowie albo kozie mleko, ale ssały też cukier czy chleb. Ne było butelek i smoczków, takich, jakie znamy dzisiaj, więc dzieci piły z garnuszków, łyżeczek lub ssały kawałek nasączonej mlekiem szmatki. Takie sztuczne karmienie było jednak stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach, na przykład wobec dzieci, które straciły matkę. Za tamtych czasów też znano i stosowano karmienie polegające na przekazaniu dziecka innej kobiecie. Już w kodeksie Hammurabiego znaleźć można zapisy dotyczące kontraktu z mamkami. Kobiety służące do wykarmienia czyjegoś dziecka były znane również w starożytnej Grecji, w Rzymie czy wśród Izraelitów.

średniowieczu mamka była obecna w każdej zamożnej rodzinie. Kobiety szlachetnie urodzone były namawiane do szybkiego zaprzestania karmienia bowiem laktacja hamowała okres płodności. A kobiety miały przecież urodzić jak najwięcej dzieci. Poza tym karmiąca mama miała powstrzymywać się od kontaktów seksualnych, a to nie cieszyło mężczyzn.

Im pozwalano nawet na jawne zdradzanie żon karmiących piersią. Z mamek korzystały z czasem także mniej bogate rodziny: szlachta, mieszczaństwo, a nawet zamożni chłopi. Mamki zatrudniane były przez instytucje, które miały za zadanie opiekować się sierotami i podrzutkami.

Znajdowaniem mamek zajmowały się nawet specjalne agencje pośrednictwa. Dla mamek jednak nie był to tylko świetny sposób na zarobienie pieniędzy, ale także ciężki okres rozstania z własnym dzieckiem. Mamka pozostawiała własne niemowlę i jechała do miasta lub posiadłości swoich pracodawców, a w tym czasie zdarzało się często, że jej własne dziecko umierało z głodu.

Tymczasem mamki nie zawsze były w stanie wykarmić obce dziecko. Pewna hrabina, która urodziła 18 dzieci i każde dawała do wykarmienia mamce, przeżywała śmierć swoich małych dzieci… 17 razy. Z całego rodzeństwa przetrwał tylko jeden jej syn.

Hrabina zaś, obserwując, jak jej synowa karmi wnuka, doszła do wniosku, że najlepszą karmicielką dla malucha jest jego własna mama. Nawet napisała książkę, która wydana została w 1622 roku. W swojej publikacji namawiała do karmienia piersią własnych dzieci.

Niemniej dopiero pod koniec XVIII wieku nastąpił powrót do karmienia piersią za sprawą elity uczonych. Ba! Nastąpiła wręcz moda na karmienie piersią, a o damach, które karmić nie chciały, pisano, że są nieeleganckie. Maria Antonina sprzeciwiła się nawet swojej własnej matce i zaczęła sama karmić swoje dzieci.

Sztuczne karmienie

W tym samym czasie zaczęło się pojawiać karmienie sztuczne. Najłatwiej metoda ta przyjęła się w rejonach Europy, w której było zimno i sucho, bo mleko odzwierzęce nie psuło się tam tak szybko, jak na południu kontynentu.

I tak w Niemczech już od średniowiecza karmiono maluchy kleikiem, czyli zmieszaną mąką z wodą i mlekiem. Niemniej jednak aż 30-40% niemowląt umierało jeszcze przed osiągnięciem pierwszego roku życia, a tam, gdzie niemowlęta karmiono piersią, umierało 20% dzieci.

W XIX wieku karmienie sztuczne stało się niezbędne, bo kobiety poszły do pracy, a mleko od zwierząt było tańsze niż zatrudnienie mamek. A były to czasy, w których urlop macierzyński nie istniał. Każda kobieta musiała więc stawić się w fabryce nawet kilka dni po porodzie.

Ostatecznie zawód mamki zaczął zanikać, gdy kobietom z ubogich wiosek bardziej opłacało się iść do pracy w fabryce, niż karmić cudze dzieci. Jednocześnie rewolucja przemysłowa wiązała się też z wyższą śmiertelnością niemowląt w dużych miastach. Nawet połowa z karmionych mlekiem zwierząt umierała. W Dublinie, w jednym z sierocińców zmarło ponad 99% niemowląt, które sztucznie karmiono.

Pierś kontra mleko w proszku

Więcej kobiet zaczęło karmić piersią w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku, kiedy z powodu wojny secesyjnej fabryki i plantacje bawełny ograniczały produkcję, a kobiety pozbawione możliwości zarobku wracały do domów. Pomimo olbrzymiego kryzysu nagle zmalała śmiertelność wśród niemowląt!

Wynalezienie mleka w proszku miało związek z nadprodukcją mleka krowiego. Producenci, aby nie stracić majątków, musieli znaleźć rynki zbytu. Udało się, gdy na początku XX wieku w Szwajcarii wynaleziono mleko w proszku. Od tego czasu, aż do lat 60-tych ubiegłego wieku, wszystkie noworodki w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii były karmione mlekiem w proszku. Matki z kolei otrzymywały leki hamujące laktację oraz darmowe próbki mleka dla dzieci.

źródło: https://unsplash.com

Ruchy społeczne i ułatwienia dla matek karmiących

Z jednej strony więc promowano sztuczne karmienie, a z drugiej zaczęły się rozwijać ruchy, które namawiały mamy do podjęcia prób karmienia piersią. I tak właściwie jest do dzisiaj: z jednej strony mleko modyfikowane, oczywiście polepszone i unowocześnione od czasów stworzenia pierwszego mleka w proszku, reklamowane jest na każdym kroku, a z drugiej lekarze, organizacje pozarządowe oraz doświadczone mamy namawiają ciężarne, by po porodzie zdecydowały się na karmienie piersią.

Wraz z rozwojem nauki badacze udowodnili, że mleko mamy jest najbardziej wartościowe, a karmienie piersią buduje psychiczną więź między mamą i dzieckiem. Wyparto także fałszywe teorie dotyczące niemożności uprawiania seksu podczas karmienia piersią, a kobiety rzadko decydują się na posiadanie kilkorga dzieci w krótkich odstępach czasu.

Co roku na całym świecie obchodzony jest także Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Od 1 do 7 sierpnia głośniej mówi się o tym, że karmienie piersią to najbardziej ekonomiczna, najzdrowsza i najlepsza metoda podawania niemowlętom pożywienia. O karmiących piersią nie zapomina też rynek odzieżowy.

Ponieważ karmienie jest modne, a jednocześnie współczesne mamy lubią wygodę i niewymuszoną elegancję, powstają ubrania, które ułatwiają podanie piersi nawet w miejscu publicznym. To wszystko sprawia, że karmienie dziecka własnym mlekiem jest łatwiejsze niż kiedykolwiek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl