SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Jak dbać o dziecko w czasie lata?
56.jpg

Przede wszystkim szczególnej opieki w czasie gorących dni potrzebują noworodki. Maleństwa nie są w stanie utrzymać stałej temperatury ciała, przez co łatwiej dochodzi do przegrzania. Oprócz tego na skórze nie posiada jeszcze wystarczającej ilości gruczołów potowych, tak więc nie wydziela odpowiedniej ilości potu, aby ochłodzić ciało.

Sprawdzanie malucha

Jeśli martwisz się czy dziecku nie jest za gorąco lub za zimno, najlepiej dotknij jego karku i piersi. Jeżeli są wilgotne i bardzo ciepłe, to znaczy że dziecku jest za gorąco. Jeżeli są chłodne, warto dogrzać noworodka, na przykład zakładając na jego stopy bawełniane skarpetki lub okrywając kocykiem. Idealną sytuacją jest, gdy skóra maluszka jest lekko ciepła. Nie sprawdzaj temperatury stóp i dłoni, ponieważ zazwyczaj są one chłodne.

W domu

Dziecko podczas upalnych dni w domu może spokojnie zostać w samej pieluszce. Podczas snu możesz także zostawić go w takim samym stroju, przykrywając flanelową pieluszką lub leciutkim bawełnianym ręcznikiem. Na drzemkę w ciągu dnia najlepiej wybrać w domu miejsce, w którym jest najchłodniej.

Spacer

O pierwszym spacerze z dzieckiem pisałyśmy już wcześniej na blogu. Spacerowanie z niemowlakiem podczas upalnych dni powinno odbywać się w porannych godzinach lub po godzinie 17:00, kiedy słońce nie jest tak ostre. Dobrym ubraniem na spacer w gorące dni będzie bawełniane lub lniane body z krótkim rękawem, najlepiej bez suwaków i guzików w miejscach, w których mogłyby się odciskać i uwierać. Warto, abyś zabierała ze sobą także bawełnianą czapeczkę lub chustę, którą założysz szkrabowi na głowę. Podczas upałów poleca się spacerować w wózku, niż nosidełku lub chuście, w których dziecko bardziej się zgrzeje. Mamy rezygnują także często z rozkładania budki w wózku, ponieważ zatrzymuje ona powietrze. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie parasolka, która ochroni malucha. Pomimo upalnego dnia, warto zabrać także coś cieplejszego, w razie gdyby pogoda nagle się zmieniła. Zaufaj także swojej intuicji i według niej ubieraj malca!

Na przerwy w spacerze najlepiej wybrać oczywiście ocienione miejsce. Sprawdzaj skórę dziecka w sposób, jaki opisałyśmy wyżej. Nie zapominaj także o kremie z filtrem UV. Innymi mogącymi się sprawdzić przedmiotami jest woda w sprayu oraz nawilżane chusteczki.

Karmienie

Podczas upałów dla dziecka pokarm mamy jest jeszcze bardziej potrzebny! Niestety pomimo tego, w gorące dni noworodek może mieć zły nastrój i nie chcieć ssać. Spróbuj mimo wszystko i przystawiaj malucha choć na parę sekund. Karm dziecko na żądanie, obserwuj go i zabieraj ze sobą także wodę lub herbatę.

Pielęgnacja

Warto organizować maleństwu letnią kąpiel (około 30 stopni), aby trochę go ochłodzić i uniknąć ewentualnych infekcji skóry. Kąpiel na pewno trzeba zrobić wieczorem, przed pójściem spać. Do pielęgnacji wybieraj te kosmetyki, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustej warstwy na skórze. Najlepszymi produktami są te o lekkiej konsystencji.

Pielucha

Podczas upałów bardzo ważna jest częstsza zmiana pieluszki. W lato łatwiej o podrażnienia, odparzenia lub infekcje, dlatego rozważ wybór pieluszek, których materiał pozwoli skórze oddychać. Pieluszkę zmieniaj przed spacerem i na pewno przed snem, a w trakcie zmiany daj maluchowi chwilę z gołą pupą, tak by skóra mogła chwile odpocząć.

Udar cieplny

Jeśli zauważysz, że maleństwo źle się czuje, np. jest niespokojne, szybciej oddycha, ma przyspieszone bicie serca, zaczerwienioną suchą skórę lub wymiotuje nie bój się wezwać pomoc, aby upewnić się czy nie jest to właśnie udar cieplny. W trakcie czekania na lekarza, zapewnij dziecku chłodne i ocienione miejsce i rób okłady mokrym ręcznikiem. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl