SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
32.jpg

Spis treści

Koniec karmienia dziecka piersią. Jak to zrobić?
Kiedy powiedzieć dość?
Jak odstawić niemowlę od piersi - porady
Koniec karmienia dziecka mniejszego, do 12 miesięcy
Odstawienie dziecka rocznego i starszego, na co zwrócić uwagę?

Koniec karmienia dziecka piersią. Jak to zrobić?

Dla niektórych kobiet jest to bardzo trudne, nie mogą wyobrazić sobie świata bez tych chwil spędzonych sam na sam z dzieckiem, podczas karmienia czują się świetnie i pragną ten moment przesunąć w czasie na ile to możliwe. 

Inne mamy czują się podczas tej czynności bardzo źle, mają problemy z laktacją, podawanie pokarmu jest bolesne, niewygodne i sprawia obojgu wiele problemów. Nie ma normy ani złotych porad w tej kwestii. Tak, jak każda kobieta inaczej przeżywa ciążę i poród, tak też czas karmienia własnym mlekiem i odstawienia może przebiegać zupełnie inaczej u każdej kobiety.

Kiedy powiedzieć dość?

Bardzo popularne jest stwierdzenie, że odstawia się od piersi rocznego malucha. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że większość ssaków przestaje spożywać mleko matki gdy waga jego ciała potroi swoją wartość od momentu przyjścia na świat. U ludzi dzieje się to właśnie około dwunastego miesiąca życia. 

Niezależnie jednak od ilości porad na temat tego, kiedy ma się to stać, decyzja należy tylko do matki i jej dziecka. Niektóre kobiety świetnie się czują karmiąc i praktykują to nawet do 5-6 lat od narodzin. Na pewno skutkuje to bardzo mocną relacją emocjonalną między nimi, a także, niektórym mamom ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę gdyż ich ciała dużo energii poświęcają na laktację i nie odkładają nadwyżek w tkance tłuszczowej. 

Niesie to ze sobą jednak pewne zagrożenia. Dzieci bardzo długo karmione przez mamę, czasem się od niej uzależniają emocjonalnie i nie socjalizują prawidłowo z otoczeniem i rówieśnikami. Są też matki, które czy to z powodów zdrowotnych lub zawodowych odstawiają dziecko od piersi już po kilku miesiącach. To również ma swoje zalety, szczególnie jeśli dotychczasowe karmienie było trudne i uciążliwe dla nich. 

Szczęśliwe dziecko ma szczęśliwą mamę. Wcześniejsze odstawienie wcale nie znaczy, że matka nie kocha lub nie chce zajmować się swoim dzieckiem. Powody tej decyzji są różne, jednak zawsze należy dać sobie na nią czas i spokojnie określić swoje stanowisko. Dobrymi wskazówkami mogą być odpowiedzi na pytania: 

  • Co jest rzeczywistym powodem dla którego chcę podjąć ten krok? 
  • Czy to moje przeczucie, czy może presja otoczenia? 
  • Czy jeśli udałoby się zlikwidować (dany) problem, nadal chciałabym karmić? 
  • Czy wyobrażam sobie siebie karmiącą duże, kilkuletnie dziecko? 

Jak odstawić niemowlę od piersi - porady.

Oczywiście nie ma czegoś takiego jak złote sposoby, które sprawdzą się w każdym przypadku. Jednak niezależnie od tego kiedy kobieta decyduje się na odstawienie dziecka od piersi, na pewno nie należy robić tego gwałtownie. Ważną zasadą jest, by stopniowo zamieniać jedno karmienie piersią na to alternatywne, na przykład zrezygnować z jednego karmienia co 2-3 dni i z biegiem czasu stosunkowo zwiększać częstotliwość innych pokarmów. 

Skład mleka matki zmienia się z każdą godziną dnia i im później, tym jest bardziej wartościowe, jeśli więc rezygnujemy z któregoś karmienia, lepiej pomijać to poranne. Początkowo dziecko zwyczajowo nie chce butelki, warto jednak spokojnie i z miłością starać się je przyzwyczajać najpierw do prób, a potem do konsekwentnego zamieniania "cyca" na butlę. 

Należy zwrócić uwagę by smoczek przy butelce był wykonany z miękkiego tworzywa jak i najbardziej przypominał kształt sutka. Nie zapominajmy, że to odruch ssania kształtuje u maleństwa narządy mowy i układ pokarmowy. 

Jeśli mimo sprawdzeniu kilku rodzajów smoczków dziecko nadal wyraźnie nie ma ochoty pić z butelki, problem może polegać na smaku pokarmu (na początku warto mieszać własny pokarm z mlekiem modyfikowanym i stopniowo zmieniać proporcję) lub temperaturze płynu. Wiadomo, nic nie jest tak idealne dla pociechy jak mleko prosto z piersi ukochanej mamy. Są jednak dzieci, które wcale nie lubią ciepłego mleka (często zostaje im to na całe życie) i za żadne skarby świata nie chcą go pić, jednak gdy się je przestudzi, nagle okazuje się bardzo smakowite dla maleństwa. 

W okolicach szóstego miesiąca życia każdy malec zaczyna potrzebować również innych składników odżywczych, nie tylko tych, które daje mu mama lub dostarcza mu mleko następne. Jest to czas kiedy zwyczajowo poszerza się jego dietę o przeciery warzywne, bezglutenowe kaszki i wodę. Należy jednak wszystkie nowe pokarmy wprowadzać stopniowo. 

I tak jak z wprowadzaniem butelki, najważniejsze jest spokojne nastawienie i konsekwencja. Jeśli dziecko nie chce przyjmować pokarmu z łyżeczki, pozwólmy mu kilka razy odmówić, jednak nie zaprzestawajmy regularnych prób. 

Odstawienie dziecka rocznego i starszego, na co zwrócić uwagę?

Na czas kończenia karmienia piersią, który warto sobie określić (np.2-3 tygodnie) dobrze jest zmienić sposób ubierania się, tak, aby dziecko nie kojarzyło go tylko z karmieniem. Dobrze jest też nie narzucać się z karmieniem, a czekać, aż dziecko zacznie się tego domagać. Kiedy malec prosi o pokarm z piersi można spróbować zająć go czymś innym, na przykład wspólnym gotowaniem, lub zabawą. 

Decydując się na zakończenie karmienia dziecka, należy bardzo uważać, by koniec karmienia nie odebrało jako karę za coś. Nie powinno też zdarzyć się to w okresie nasilonego stresu, na przykład w podróży, może być to bowiem naprawdę ciężkie przeżycie dla szkraba. Warto szczerze i spokojnie wytłumaczyć dziecku dlaczego mama nie będzie już karmić go piersią. 

Niezależnie od tego kiedy nastąpi decyzja o przerwaniu karmienia warto pamiętać, że ten intymny czas między mamą a dzieckiem dobrze jest zastąpić przytulaniem, pieszczotami, wspólną zabawą lub czytaniem książki przed snem. Wspaniale jest, gdy malec czuje się równie bezpiecznie w towarzystwie obojga rodziców i to od nich zależy, czy maluszek będzie mógł tego doświadczyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl