SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Koronawirus a ciąża. 8 najważniejszych faktów
128.jpg

W sytuacji zagrożenia i szalejącej pandemii, przyszła mama może czuć zaniepokojenie o zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka. Postaramy się Wam wyjaśnić, w jaki sposób przenosi się koronawirus, jaką chorobę wywołuje oraz jak się chronić przed zachorowaniem w czasie ciąży.

Jaką chorobę wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuję chorobę o nazwie COVID-19, która powoduje objawy z układu oddechowego. Mogą one prowadzić do ostrej niewydolności oddechowej, zagrażającej życiu.

Koronawirus to wirus RNA osłonięty błoną tłuszczową czyli tzw. lipidową. Taka budowa sprawia, że możemy mu zapobiegać stosując ogólnodostępne środki chemiczne takie jak: mydło, alkohol co najmniej 60-70%, preparaty do dezynfekcji oraz inne środki wirusobójcze.

Jak przenosi się koronawirus?

Według specjalistów, do zakażeń głównie dochodzi drogą kropelkową, gdy zakażona osoba kicha lub kaszle. Wirus może się przenieść poprzez dotyk. Na przykład, gdy dotkniemy przedmiotu lub powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie dotkniemy oczu, nosa bądź ust. To właśnie dlatego tak ważna jest regularna higiena i częste mycie rąk. 

Jak u kobiet w ciąży leczy się COVID-19, chorobę wywołaną przez koronawirusa?

Chorobę COVID-19 wywołuje wirus, dlatego nie leczy się go antybiotykami. Leczenie u kobiet w ciąży wygląda tak samo, jak w przypadku innych chorych, i polega na łagodzeniu objawów. W przypadku gorączki i bólu stosuje się ogólnodostępne leki zawierające paracetamol. Na kaszel lekarz może przepisać preparat przeciwkaszlowy.

Czy koronawirus może spowodować przedwczesny poronienie lub przedwczesny poród?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest nowy, dlatego nasza wiedza na temat jego wpływu na nienarodzone dziecko jest nadal niewielka. Poczyniono pewne obserwacje, jednak sytuacja jest dość trudna, z uwagi na to, że przypadków zachorowań kobiet w ciąży na świecie było do tej pory niewiele.

Nie można więc stwierdzić z całą stanowczością, że powikłania ciąży, jak również przedwczesne porody, były powikłaniem zakażenia, czy to kwestia spontanicznego rozpoczęcia porodu. Z tego też powodu, nie można uznawać zakażenia SARS-CoV-2 za czynnik poronienia lub przedwczesnego porodu.

Czy dziecko może zarazić się koronawirusem, będąc jeszcze w łonie matki?

Chińscy naukowcy przebadali łożysko, krew pępowinową, płyn owodniowy, próbki mleka z piersi matek chorujących na COVID-19, a także wymazy z gardła noworodków. W żadnym z materiałów nie wykazano obecności wirusa. Na tej podstawie, uznano, że do ewentualnego zakażenia u chorego noworodka, może dojść dopiero po urodzenia.

Jak zabezpieczyć się przed koronawirusem w ciąży?

Zasady ochrony przed koronawirusem są właściwie takie same dla kobiet w ciąży, jak i reszty ludzi. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę. Niezbędne jest częste mycie rąk, przy użyciu wody z mydłem, przez co najmniej 20 sekund. W przypadku braku takiej możliwości ręce należy dezynfekować preparatami na bazie alkoholu, co najmniej 60%.

Przyszła mama powinna unikać dużych skupisk ludzi i zachować bezpieczny odstęp od innych osób, aby zminimalizować ewentualny kontakt z osobami chorymi na COVID-19 lub z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Będąc poza domem, trzeba bezwzględnie unikać dotykania rękoma twarzy, szczególnie oczu, ust i nosa. Polecane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych. Unikać należy również dzielenia się z innymi jedzeniem i piciem.

Czy koronawirus jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży?

Z uwagi na to, że kobiety w ciąży są w grupie ryzyka cięższego porodu i zgonu, np. z powodu grypy, dlatego traktuje się je, jak grupę zwiększonego ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Do tej pory znane przypadki chorych ciężarnych przeszły infekcję łagodnie. Odczuwały jedynie średnio nasilone objawy grypopodobne, jak gorączka, bóle stawów czy kaszel. Wszystkie mamy wyzdrowiały i urodziły zdrowe dzieci.

Jak wygląda opieka okołoporodowa w czasie epidemii koronawirusa?

Dla bezpieczeństwa kobiet w ciąży i ich dzieci, szpitale położnicze zostały zamknięte dla odwiedzających. Zmiany zaszły również przy porodach. W związku z zagrożeniem koronawirusem, przyszła mama nie może rodzić z osobą towarzyszącą.

Sprawdź, co spakować do szpitala na poród w naszym artykule: "Wyprawka do szpitala dla mamy i maluszka".

Oczywiście to nie oznacza, że mama będzie sama. Szpital z pewnością otoczy ją najlepszą opieką. Przyszła mama będzie miała wsparcie od całego personelu – lekarzy i pielęgniarek, jak i innych pacjentek, które w tym czasie będą z nią na sali. Poza tym w dzisiejszych czasach, o każdej porze dnia i nocy, można zadzwonić do kogoś bliskiego.

Jeśli jesteś zakażona lub masz podejrzenie o zakażenie koronawirusem, powinnaś zgłosić się na poród do szpitala zakaźnego. Listę znajdziecie tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali


Źródła informacji:

Medicover.pl

Gov.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl