SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Pierwsze dziecko - porady dla początkujących mam
50.jpg

Wyrozumiałość

Początki rodzicielstwa nie są łatwe. Wszystko jest dla Was nowe, a ciągłe zmęczenie daje się we znaki i nie pozwala pracować na pełnych obrotach. Nie potraficie zrozumieć tego, co dzieje się wokół, a rozszyfrowanie płaczu dziecka zdaje się być łamigłówką nie do rozwiązania. Dlatego tak bardzo ważną rzeczą jest wyrozumiałość dla siebie i partnera. Wejście w rolę mamy i taty wymaga czasu, więc dajcie go sobie. Złe samopoczucie, zmęczenie, chaos wokół siebie i w głowie są rzeczami naturalnymi. Nie bądźcie dla siebie zbyt surowi, a dajcie sobie czas i przestrzeń na to, aby się uczyć.

Akceptacja płaczu

Jedną z lekcji będzie właśnie akceptacja płaczu dziecka. Jest to odgłos ciężki do zniesienia, który wywołuje automatycznie u mamy dyskomfort, strach i chęć zatrzymania płaczu. Być może nie będziesz wiedziała od razu czemu Twój maluch płacze. Zamiast rozpaczliwie zgadywać i próbować różnych metod, weź głęboki wdech i przytul dziecko. Twoja bliskość, spokój, zapach i bicie serca z pewnością pomogą mu choć trochę się uspokoić, a Ty zyskasz czas na zastanowienie się nad jego potrzebą. Warto pamiętać, że płacz dziecka często może być przyczyną Waszego zdenerwowania.


Intuicja

Z pewnością gdy na świat przyjdzie pierwsze dziecko, razem z nim pojawi się cały wianuszek doradców, a raczej znawców tematu. Każdy stanie się specjalistą i zacznie Wam doradzać. Już w samym internecie roi się od poradników i artykułów, które mówią jak rodzicie powinni się zachowywać. Od nadmiaru informacji (często sprzecznych) łatwo się pogubić. Dlatego nie bójcie się zaufać swojej intuicji, w końcu jesteście rodzicami! Intuicja nie tylko podpowie jak zachować się w stosunku do dziecka, ale pomoże Wam także wybrać osoby, których warto słuchać. I nie słuchajcie tych, którzy próbują zburzyć w Was wiarę w siebie.

Rytm dnia

Utrzymywanie rytmu dnia da dziecku poczucie bezpieczeństwa. Pomimo tego że maluszek nie będzie odróżniał jeszcze dnia od nocy, stały rozkład pomoże mu się przystosować do nowej sytuacji. O podobnych porach powinny odbywać się przede wszystkim karmienie, kąpiel, zabawa i spacer.

Wasze potrzeby są też ważne

Gdy urodzi się dziecko, naturalnym staje się, że to właśnie ono będzie w centrum uwagi. Skupienie się na maluszku nie musi oznaczać jednak, że zapomnicie o sobie. Opiekowanie się dzieckiem jest bardzo wyczerpującą pracą, więc koniecznym jest, abyś zaspokajała z partnerem takie potrzeby jak sen, jedzenie i odpoczynek, ale także dawała sobie trochę rozrywki i innych, nie związanych z dzieckiem zajęć.

Dbać o swoje potrzeby w wielu przypadkach można łatwo. Gdy niemowlę śpi to dla Ciebie oznaka, abyś odpoczywała, również się zdrzemnęła. W ten sposób będziesz ładowała się energią wtedy kiedy maluch. Bierz prysznic również w wolnych chwilach, ponieważ w zaplanowanym czasie kąpieli może okazać się, że maluch będzie miał ochotę na przytulanie. Problem głodu rozwiąże za to przygotowywanie przekąsek, które możesz przygotować w łatwy i szybki sposób.

Co maluszek lubi, a czego nie

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć co sprawia, że niemowlę jest szczęśliwe, a co go denerwuje. Pierwsze dziecko to tak naprawdę wielki test tego, co się sprawdza, a co niekoniecznie. To, co na pewno uwielbia maluch to głaskanie i kołysanie, które go uspokajają. Masaż za to pobudza receptory nerwowe i równie często sprawia przyjemność u malca. Największą jednak przyjemnością jest przytulanie!

Niemowlaki nie lubią za to nagłej zmiany pozycji, która zaburza mu poczucie bezpieczeństwa, a także głośnych dźwięków jak krzyk, trzaskanie drzwiami czy dzwonek do drzwi. Warto także wiedzieć, że maluszki bardziej odczuwają zimno niż my, dlatego należy zadbać o jego odpowiednią ciepłotę ciała.

Jak to się robi?

Jest kilka standardowych czynności, które będziecie robić parę razy dziennie. Pierwszą z tych rzeczy jest karmienie piersią. Kilka słów na temat karmienia znajdziecie na naszym blogu: 1 i 2 oraz oczywiście u Hafiji!

Przewijanie jest często momentem, kiedy rodzice patrzą na siebie nawzajem i liczą na zgłoszenie się tej drugiej osoby. Nie musi to jednak wcale tak wyglądać! Może razem stworzycie szybki zespół, co jest szczególnie istotne na początku, gdy przewijanie jest naprawdę częste. Delikatna skóra dziecka jest narażona na odparzenia, dlatego zmieniamy tak często pieluszkę. Nie ciągniemy za nóżki, tylko delikatnie unosimy pupę, a potem dokładnie czyścimy wszystkie zagłębienia i fałdki. U dziewczynek ważne jest, aby pamiętać o kierunki od cewki moczowej w dół. Przy przewijaniu pozwólcie także maluchowi poleżeć chwilę bez pieluszki.

Pierwsze dni po urodzeniu to także czas na skupienie się wokół pępka, który powinien być jak najczęściej odkryty i nie uciskany przez ubranka lub pieluszkę. O odpowiednią pielęgnację zapytajcie lekarzy.

Zespół

Na koniec bardzo ważna informacja – jesteście w tym razem! Pamiętajcie o tym drogie mamy, aby rozpisywać obowiązki, ustalać ich priorytet i dzielić się sprawami ze swoim partnerem. Tata powinien równie aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka, a także być dla Was oparciem. A wy dla niego. Nie wstydźcie się także prosić o pomoc swoich rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół. Macie prawo być zmęczone, chcieć odpocząć lub trochę oderwać się od domowych spraw. Po to macie swój zespół wsparcia, aby chwilę odetchnąć :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl