SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Pierwsze wakacje z dzieckiem. Jak się przygotować?
48.jpg

Pierwsze wakacje z maluchem to wielkie wydarzenie – zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Na dzień dobry takie przedsięwzięcie jest wrzucane do kategorii mało przyjemnych, a raczej kojarzonych z ogromem pracy i zerowym wypoczynkiem. My wierzymy za to, że wakacje z dzieckiem mogą być cool! Wystarczy po prostu dobrze to przemyśleć i odpowiednio się przygotować. I na tym odpowiednio się dzisiaj skupimy :)

W jakim wieku można zabrać dziecko na pierwsze wakacje?

Nie musimy wcale długo czekać, aby zabrać malucha na wyjazd, jednak pamiętajmy też, aby się nie śpieszyć. Najlepiej wspólny wyjazd zaplanować na moment, gdy dziecko skończy 3-4 miesiące. Jest to bardzo dobry okres, ponieważ maluch ma lepszą odporność, nie męczą go częste kolki, a z drugiej strony nie jest jeszcze tak ruchliwy :) W tym okresie nie musimy także martwić się o przygotowanie posiłków, bo dziecko odżywia się głównie mlekiem mamy.

Kiedy wyjechać?

Na pierwsze wczasy powinniście wyjechać wtedy gdy nie ma tłumów. Środek sezonu jest wystarczająco męczący nawet bez dziecka, a hałas i tłum nie wpłyną dobrze na maluszka. Z tego względu najlepiej wyjechać na wiosnę od kwietnia do czerwca lub jesienią, od września do października, zależy do pogody. Oprócz wymienionych rzeczy unikniecie tym sposobem upałów i mocnego słońca, które także utrudniają wyjazd.

Gdzie pojechać na pierwsze wakacje z dzieckiem?

Czy nad morze, czy też w góry – najważniejsze, aby miejsce docelowe było spokojne, ciche i blisko natury. Świeże powietrze oraz miła atmosfera z pewnością wpłyną pozytywnie nie tylko na dziecko, ale również na was. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, które nie są jeszcze tak zatłoczone (nawet w sezonie) i to właśnie tego typu noclegów powinnyśmy szukać. Istotny jest także czas dojazdu do wybranego miejsca – jeśli jedziecie z maluszkiem to długa droga będzie dla niego, a co za tym idzie, także dla was męcząca. W przypadku podroży bez samochodu, istotna jest ilość przesiadek oraz warunki w trakcie jazdy.

Jeżeli koniecznie chcecie wybrać się za granicę, najlepiej będzie za pierwszym razem ograniczyć się do Europy. Dalekie tropiki są mniej bezpieczne ze względu na choroby, na które wypadałoby się zaszczepić. Dalsze wyjazdy łączą się także często z podróżą samolotem. Warto pamiętać, że dla malucha będzie to dodatkowe przeżycie i raczej nie obejdzie się bez płaczu (choć możliwe, ze tylko podczas startu i lądowania). Podróż samolotem nie musi wcale oznaczać rezygnacji, ale warto mieć po prostu świadomość tego, z czym to się wiążę :)

Jeżeli zdecydowałyście czy chcecie zostać w Polsce, czy odwiedzić inny kraj, pora wybrać odpowiednie zakwaterowanie. Szukając najlepszego noclegu, weźcie pod uwagę wspomnianą już lokalizację umożliwiająca ciszę i spokój, ale także:

Pokoje – jaki jest ich rozmiar, czy mają prywatną łazienkę, czy są przestronne oraz na jakim piętrze się znajdują.

Wyposażenie – zazwyczaj z łóżeczkiem dla dziecka nie ma problemu, ale warto o to zapytać. Warto także sprawdzić czy możecie liczyć na pralkę/pralnię, suszarkę, wanienkę i krzesełko do karmienia. Generalnie fajnie sprawdzić czy na terenie zakwaterowania są niezbędne dla was rzeczy, których tym sposobem nie będziecie musiały ze sobą dźwigać ;)

Atrakcje – Sprawdźcie również atrakcje dla swojego dziecka! Czy oprócz placu zabaw dzieciaki mają jeszcze inne opcje do wyboru oraz czy dany pensjonat oferuje także coś dla tych mniejszych pociech.

Bezpieczeństwo – oczywiście nie ma sensu tworzyć czarnych scenariuszy, jednak różne rzeczy mogą się zdarzyć. Dlatego przed wyjazdem sprawdźcie lub zapytajcie o trasę do najbliższego pogotowia, szpitala oraz aptek. Nie ma czym się stresować na zapas, ale w razie nagłej sytuacji będziecie mogły działać o wiele szybciej.

Co zabrać na wczasy z dzieckiem?

Oczywiście podstawową sprawą są dokumenty, czyli książeczka zdrowia i szczepień, legitymacja ubezpieczeniowa lub aktualny druk ZUS RMUA. Do podstawowego pakietu zabierzcie także kosmetyczkę podróżną z wilgotnymi chusteczkami, kremem z filtrem i przeciw odparzeniom, środki na komary (najlepiej bez szkodliwego dla maluchów DEET), moskitiery, kosmetyki do kąpieli, pieluszki.

Nie zapominajcie także o apteczce! W aptekach znajdziecie gotowe już wersje apteczek podróżnych, które są poręczne, bo nie zajmują wiele miejsca. Apteczkę możecie także skompletować same. Włóżcie do niej niezbędne rzeczy jak np. sól fizjologiczna, wodoodporne plastry, leki na ból brzuszka, termometr, preparat do odkażania czy żel na dziąsła. Jeżeli dziecko jest alergikiem, pamiętajcie koniecznie aby wziąć także potrzebne do cieszenia się z wyjazdu lekarstwa.

Ważne jest także, aby zabrać ubranka zarówno na ciepłą, jak i zimniejszą pogodę. Nigdy nie mamy 100% pewności co nas spotka, więc lepiej się przygotować na oba warianty.

Dzieci jednak to nie tylko sterta kosmetyków i leków! Aby widzieć na twarzy malucha uśmiech, do walizki wpakujcie także ulubione zabawki, które będą wspierać dziecko w trudnych chwilach. Trzymanie i przytulanie znanej i ukochanej przytulanki z pewnością będzie dla dziecka bardzo pomocne. A żeby na swojej twarzy widzieć uśmiech, pamiętajcie o ubraniach do karmienia!

Jeżeli będziecie podróżować po Europie, warto wyrobić bezpłatnie dla siebie i dziecka kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z opieki medycznej w innych państwach w Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu poza Europę wykupcie ubezpieczenie – warto poświęcić chwilę na szukanie ubezpieczyciela, tak aby mieć pewność, że nie będziecie narażeni na ogromne koszty podczas wyjazdu ani na stres w związku z niekorzystną ofertą.

Wielką pomocą dla malucha będzie także utrzymanie jego rytmu dnia, na ile to możliwe. Starajcie się kłaść, karmić i kąpać dziecko o tych samych porach co w domu. Utrzymana rutyna będzie budować u niego poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Pamiętajcie kochane, że tak naprawdę te pierwsze wakacje będą dla was sporym wyzwaniem oraz lekcją. Gdy wspólnie przejdziecie przez to doświadczenie, o wiele łatwiej będzie wam pojechać na kolejne wakacje! I tak, wierzymy że uda wam się także podczas nich odpocząć :) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl