SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Rozszerzanie diety dziecka
76.jpg

Według wielu organizacji, między innymi WHO i AAP, zdrowe dzieci powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki do 6 miesiąca życia. Co po tym okresie? Najważniejszą zasadą jest, aby nie trzymać się z całych sił kalendarza, a po prostu obserwować swoje dziecko. Każdy maluch jest w końcu inny! Pamiętaj o tym, że każde niemowle dochodzi do pokarmu stałego w swoim czasie. Nie zaznaczaj więc w kalendarzu daty, w której trzeba podać maluchowi pierwszy stały posiłek. Nie ma takiej :)

Na co zwracać uwagę podczas obserwacji dziecka?

Jedną z oznak gotowości jest to, ze dziecko potrafi samo siedzieć – bez podparcia lub z lekkim podparciem. Oprócz tego, maluch opanował już chwyt pensetowy, czyli łapanie przedmiotu kciukiem i palcem wskazującym (nie całą dłonią!) oraz chce aktywnie uczestniczyć w posiłkach, jednak ważne aby tej zmianie towarzyszył inny znak świadczący o gotowości do rozszerzenia diety, ponieważ zainteresowanie Waszym jedzenie może świadczyć jedynie o szybkim rozwoju dziecka, a nie chęci próbowania nowego pokarmu. Przy próbie podawania jedzenia obserwuj czy maluch chce i potrafi żuć oraz czy nie występuje odruch zwrotny lub wypychający pokarm z ust. Z drugiej strony, alergie pokarmowe, ząbkowanie lub wolniejsze rozwijanie się systemu pokarmowego mogą być sygnałem, ze dziecko nie jest jeszcze gotowe.

Karmienie piersią a stały pokarm

No właśnie – nie bez powodu mówimy o rozszerzaniu diety, ponieważ stały pokarm jest jedynie uzupełnieniem karmienia piersią, a nie jego następcą. To bardzo istotne, bo to właśnie mleko mamy w pierwszym roku życia stanowi podstawię żywienia dla dziecka. Karm więc dziecko piersią, a następnie proponuj stały pokarm aż będzie najedzone. O najedzeniu świadczy odwracanie głowy od łyżeczki, unikanie jedzenia, wypluwanie pokarmu. Dlaczego najpierw karmienie piersią, a potem pokarm stały? Ponieważ dziecko w tym okresie przede wszystkim poznaje nowe pokarmy i smaki. Po czasie spędzonym przy piersi maluch jest spokojniejszy. Proponowanie mu nowości w momencie kiedy jest głodne, może wywołać negatywne emocje, a tego w końcu żadna mama nie chce. Oprócz tego podawanie pokarmu stałego powoduje, że mamy same, nieświadomie odstawiają swoje dziecko od piersi, ponieważ maluszek po nowym pokarmie nie będzie chciał mleka lub będzie chciał go zdecydowanie mniej.

Co podawać na początku dziecku?

Pierwszym posiłkiem może być ugotowana i roztarta marchewka. Mamy często sięgają po ugotowany ryż w postaci kleiku. Później, testuj i sprawdzaj: warzywa gotowane, przeciery z nich lub surowe, owoce, kasze, jajka, ryby i mięso. W przypadku warzyw i owoców najlepiej podawać te sezonowe. Nie martw się tym, że owoce są słodkie. Twoje mleko również! Jest to jednak naturalna słodycz.

Nie dodawaj do posiłków cukru, bo przyzwyczaisz do niego malucha (nie będzie wiedział jak naprawdę smakuje dany pokarm i być może później w wersji bez cukru nie będzie smakować) oraz soli. Przy posiłkach bardzo ważne są również płyny. Dziecku podawaj wodę, a także gotowane niesłodzone kompoty czy napary z mocno rozcieńczonych ziół.

Warto przygotowywać posiłki samej. Bądź z tego powodu dla siebie cierpliwa i po prostu ucz się! Zdecydowanie warto poznawać samodzielne gotowanie od podszewki, niż stosować gotowe dania. Oczywiście – raz na jakiś czas korzystanie słoiczków to nie grzech, jednak gotowanie samej daje Ci przede wszystkim wiedzę odnośnie tego, co jest w środku. Poza tym, możesz dowolnie modyfikować dania, bawiąc się smakami i dopasowując je do swojego malucha i po prostu... jest to tańsza opcja.

Życzymy Wam wspaniałej zabawy w próbowaniu nowych smaków!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl