SPRAWDŹ NASZE OKAZJE

Spacer z dzieckiem
44.jpg

Dla maluchów chłodne powietrze to przede wszystkim hartowanie i budowanie odporności. Dodatkowo, co sprzyja także mamom, spacery dostarczają promienie UV, które z kolei pobudzają produkcję witaminy D. Bycie na świeżym powietrzu i wszelka aktywność wpływa również na poprawię humoru, tak więc spacery to zarówno dobra dawka zdrowia, jak i dobrego samopoczucia.

To tylko jedne z powodów, dla których warto wdrożyć codzienne spacery i traktować je jako przyjemny nawyk.

Pierwszy spacer

Jeżeli chodzi o wiek dziecka, to na spacer można wyjść już noworodkiem mającym 2. tydzień. Ważne jednak, aby dziecko było zdrowe, a pogoda za oknem sprzyjała, czyli nie witała nas siarczystym mrozem, ulewą czy silnym wiatrem. Bardziej sprzyjający jest mróz (spokojnie do -10 stopni) niż mocny wiatr, który po prostu dla każdego z nas nie jest ani przyjemny, ani bezpieczny. Przed właściwym spacerem można także spróbować werandowania, czyli ubierania dziecka jak na spacer, wkładania go do wózka i otwierania okna na około pół godziny, tak aby oswoić dziecko z temperaturą i świeżym powietrzem. Taką czynność możecie powtórzyć parokrotnie w kolejnych dniach, wydłużając czas. Później pora na spacer, który oczywiście na początku również nie powinien być za długi, aby małymi kroczkami wydłużać spacerowanie, oswajając w spokojnym tempie dziecko.

Jeżeli chodzi o porę spaceru, to ten aspekt jest zależny trochę od karmienia, które warto zrobić przed wyjściem. W ten sposób zapewne wytworzy Wam się stała pora, co ułatwi ustalić rytm dnia – dziecko będzie się czuło bezpieczniej, podpierając funkcjonowanie pod pewien porządek, a Wy łatwiej je zrozumiecie, gdy na przykład zacznie płakać.

Ubieranie

Popularnym problemem podczas spacerów jest przegrzanie dziecka. Logistyka w tym aspekcie jest ważna jeszcze przed samym wyjściem! Dlatego gdy szykujecie się na spacer, najpierw ubierzcie się same, a dziecko zostawcie na koniec. Jeśli ubieranie się przedłuża, możecie spokojnie otworzyć drzwi, aby dziecko nie wyszło na dwór spocone.

Bardzo istotne jest także dobór odpowiednich ubrań. Przede wszystkim warto szukać ubrań, które stworzone są z naturalnych materiałów i dają skórze oddychać. Niektóre z naturalnych włókien oprócz odciągania wody, potrafią je także wchłonąć lub po prostu nie przegrzewać. Z tego powodu uważne zakupy zdają się być wybawieniem. Dla większych dzieci przydać się mogą kurtki typu softshell, które zapewniają tlen, ale eliminują pocenie i chłód od wiatru.

Przy ubieraniu pamiętajmy, że dziecko w wózku jest dodatkowo chronione przez sam wózek. Dlatego gdy pogoda jest zmienna, czasem lepiej ubrać dziecko w mniej warstw, ale zabrać ze sobą coś do przykrycia, na przykład koc. Dodatkowe elementy są łatwiejsze do dodania/zdjęcia niż poszczególne warstwy ubrania. Dzięki temu możecie szybciej zareagować. Noworodka z reguł ubieramy o jedną warstwę więcej niż siebie, pilnując właśnie zmian pogodowych. Niemowlę możemy ubrać podobnie do siebie, a większe dziecko nawet lżej, ponieważ zapewne będzie dużo aktywniejszy.

Nie można jednak zapomnieć o odpowiednim ubraniu mamy! Jeśli Wam będzie zimno czy niewygodnie, to spacer będzie o wiele krótszy i mniej na nim skorzystacie. Dlatego ubierzcie się na cebulkę, zadbajcie o głowę dobrą czapką, stopy solidnymi butami i ręce, aby nie zmarzły podczas pchania wózka.

Przy ubieraniu warto wspomnieć także o ochronie skóry, na którą powinnyśmy wsmarować krem ochronny. Gdy pojawia się słońce, warto sięgnąć po filtr UV.

Codzienne spacery są wspaniałym sposobem na codzienną dawkę ruchu, słońca i świeżego powietrza. Jeśli tylko podejdziecie do tego z głową i będzie dbać zarówno o siebie, jak i maluchy, to wypracowany nawyk zaowocuje wieloma pozytywnymi aspektami. Udanych spacerów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl