8 popularnych mitów o ciąży

Szara bluzka ciążowa i do karmienia piersią

Piżama ciążowa i do karmienia piersiąOd kiedy jesteś w ciąży, z pewnością otrzymujesz wiele cennych rad i zaleceń od swoich bliskich i znajomych. Wiele z nich dotyczy rzeczy, których nie powinnaś robić oraz na co powinnaś uważać. Okazuje się, że większość rad dotyczących ciąży to zwykłe mity, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Poznaj 8 popularnych mitów o ciąży!

1. Na podstawie kształtu brzuszka ciążowego można określić płeć dziecka

Jednym z najbardziej popularnych mitów związanych z ciążą jest przekonanie, że jeśli masz spiczasty brzuszek to urodzisz dziewczynkę, a jak jest okrągły to chłopca. To oczywiście zwykły zabobon. Na kształt Twojego brzuszka nie wpływa w żaden sposób płeć rozwijającego się maluszka. Jego wygląd, jak również wysokość, zależy przede wszystkim od napięcia mięśni brzucha i macicy, jak również pozycji w jakiej znajduje się w aktualnej chwili dziecko.

A jeżeli zależy Ci na estetycznym podkreśleniu ciążowego brzuszka, wypróbuj viralową sukienkę tubę od COOL mama 🙂

Ciążowa dopasowana jesienna sukienka

2. Seks podczas ciąży może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku

To kolejny z 8 popularnych mitów o ciąży. Seks nie szkodzi nienarodzonemu dziecku, dlatego nie musisz z niego rezygnować będąc w ciąży. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy Twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie grozi Ci przedwczesny poród. Jeśli jednak jesteś w grupie ryzyka lub występują u Ciebie inne dolegliwości zdrowotne, z pewnością będziesz musiała zrezygnować z seksu w tym czasie. Oczywiście taką decyzję należy wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem, który powinien rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości dotyczące seksu w ciąży.

3. Podczas ciąży nie wolno farbować włosów oraz ich ścinać

To mit, który krąży wśród przyszłych mam już od czasów naszych babć. W czasie ciąży możesz, a nawet powinnaś dbać o swoje włosy, tak samo jak przed zajściem w ciążę. Ścinanie oraz farbowanie nie są zagrożeniem dla Ciebie i dziecka.

Jeśli jesteś zdecydowana na koloryzację, polecam wybrać farbę bez amoniaku. To bezpieczne preparaty do farbowania włosów, które dostępne są we wszystkich salonach fryzjerskich. Działają łagodniej od tradycyjnych farb, a dodatkowo mają dużo przyjemniejszy zapach.

4. W trakcie ciąży nie wolno latać samolotem

Nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem podczas ciąży. Oczywiście mówię o sytuacji, gdy Twoja ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli jesteś w grupie mam zagrożonych porodem przedwczesnym, niestety powinnaś zrezygnować z latania aż do porodu. Jeśli nie jesteś pewna, czy powinnaś lecieć, przed planowanym lotem udaj się na wizytę do lekarza prowadzącego Twoją ciążę.

Gdy jesteś w mocno zaawansowanej ciąży, może się za to zdarzyć, że linie lotnicze mogą odmówić sprzedaży biletu. Powodem jest zwykły strach, że zaczniesz rodzić na pokładzie w trakcie lotu. Są to oczywiście sytuacje bardzo wyjątkowe. Z reguły kobiety w ciąży mogą bez problemu podróżować samolotem.

Pamiętaj, aby wybierając się w podróż zaopatrzyć się wygodne i komfortowe ubrania, jak na przykład nasze ciążowe komplety dresowe!

Bluza ciążowa i do karmienia piersią

5. Podróżując samochodem w ciąży nie trzeba zapinać pasów bezpieczeństwa

To mit, przez który wiele mam nie zapina pasów podróżując samochodem. Jest to bardzo niebezpieczne. Podczas jazdy autem należy zawsze zapinać pasy, a w ciąży musisz o tym pamiętać w szczególności. Dbasz wtedy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również swojego nienarodzonego maluszka. W sytuacji kolizji lub ostrego hamowania, gdy nie jest zapięta, możesz dojść do nagłego uderzenia w brzuch. Jest to dużo groźniejsze od ucisku pasa.

Podróżując samochodem możesz zaopatrzyć się w specjalny adapter pasów dla kobiet w ciąży. Jeśli go nie posiadasz, staraj się odpowiednio zapiąć pasy. Najważniejsze jest ich prawidłowe ułożenie. Dolny odcinek pasa musisz ułożyć pod brzuchem na kości miednicy, natomiast górny między piersiami wzdłuż brzucha.

6. Picie alkoholu w ciąży w małych ilościach nie zaszkodzi

Nie znam bezpiecznej ilości alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży, ponieważ nie ma badań, które by to potwierdziły. Ale prawdą jest to, że alkohol przenika do Twojej oraz dziecka krwi i może prowadzić do poważnych i trwałych zaburzeń rozwoju maluszka. Powinnaś również wiedzieć, że alkohol we krwi dziecka utrzymuje się dwukrotnie dłużej niż u Ciebie. Być może lampka wina lub małe piwko nie zrobią mu krzywdy, ale po co ryzykować? Zamiast alkoholu napij się świeżo wyciskanego soku. Jest zdecydowanie dużo zdrowszy.

7. USG jest szkodliwe dla rozwijającego się płodu

Nie ma żadnych naukowych dowodów, że badanie USG jest niebezpieczne dla płodu. Aparat ultrasonograficzny nie wykorzystuje promieniowania, a jedynie wysyła fale ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Są one całkowicie bezpieczne dla Twojego maluszka.

Zazwyczaj USG należy wykonać trzykrotnie w ciągu ciąży. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdy należy przeprowadzić je częściej. Jednak nie powinnaś się tym martwić. Badanie USG możesz mieć tak często, jak to jest konieczne.

8. Podczas ciąży trzeba spać na lewym boku

W czasie ciąży należy wybrać pozycję do spania, w której jest Ci najwygodniej. Dopóki brzuszek jest niewielki nie ma znaczenia czy to jest prawy czy lewy bok, na brzuchu czy na wznak. Dopiero gdy będzie większy, poczujesz, że dużo trudniej jest Ci leżeć na plecach. To dlatego, że w tej pozycji brzuch mocno uciska na miednicę i będzie Ci po prostu ciężko i niewygodnie. W takiej sytuacji lepiej wybrać pozycję do spania na boku – prawym lub lewym. Polecam zaopatrzyć się wtedy w specjalną poduszkę dla kobiet w ciąży. Mi przyniosła dużą ulgę, szczególnie w ostatnich tygodniach przed porodem.

Wysoki komfort podczas snu zapewnią Ci również najwygodniejsze ciążowe piżamki 🙂

Piżama ciążowa i do karmienia piersią

Poznałaś już 8 popularnych mitów o ciąży!

Pamiętaj, aby zawsze weryfikować informacje, które słyszysz od bliskich i znajomych. lub czytasz w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *